Caroline Berends: “Van sterrenrestaurant naar clubhuis”

Auteur: Caroline Berends
Caroline Berends: “Van sterrenrestaurant naar clubhuis”

Alles draait tegenwoordig om beleving, gasten zoeken de unieke experience. We worden als horecagelegenheid geacht met trends mee te bewegen en dat maakt ons vak ook zo interessant en divers. Maar je moet wel bij je leest blijven.

Als horecamedewerkers worden we als eerste geïnformeerd door onze toeleveranciers over de meest bijzondere ingrediënten van over de wereld, de beste wijnen, de allernieuwste (alcoholvrije) cocktails. Een voorrecht. Proeven, ermee spelen, uitproberen, brainstormen. We worden uitgenodigd door leveranciers voor bezoeken aan producenten, beurzen en proeverijen.

We gaan er zelf op uit om te kijken bij collega’s hoe zij werken, wat zij doen. Om sfeer te proeven, inspiratie op te doen, in binnen- en buitenland. Er zijn maar weinig beroepsgroepen waar je omgeving je benijd om dit soort activiteiten naast of tijdens je werk. Die positiviteit mag best eens worden gedeeld in de media, in plaats van de eeuwenoude saaie berichten alleen maar over dat de horeca slecht betaald en onmogelijke uren vraagt. Die tijd is voorbij, we staan er anno 2026 op dat vlak echt wel anders voor.

Thema diners, lunch met muziek, zwaaien met servetten. Niet alleen voor de gasten bijzonder om mee te maken. De horeca is enorm creatief, en niet alleen in de keuken.

Ook wij hebben langzaamaan passende events bedacht voor onze gasten. Waar de jazz avond en een gin & tonic proeverij ooit een eenmalig ‘succes’ bleken, hebben we al meer dan 10 jaar de zomer BBQ. Maar dat is nu niet meer genoeg.

We zijn gestart met een wild avond waar Wilco en een bevriende slager live vertelden over de verschillende soorten wild. Ree, fazant, eend, het lag allemaal op tafel. Daarna volgende een Wagyu diner met als thema…. Wagyu, uit verschillende werelddelen. We hebben een keer een hele tonijn van 25 KG ingekocht en de gasten, na het fileren uitgenodigd om van de graat te lepelen, zoals ze in Azië doen.

Dit voorjaar had het Nederlandse lam de hoofdrol. Daar lag het lam, uit Kampen, midden in de zaak op een werkbank, tussen de gasten, om live uitgebeend te worden. Met respect voor het product, het hele lam werd verwerkt in de 4 gerechten. Tijdens het uitbenen, wat in 3 sessies werd gedaan door zowel Wilco als de slager, was het muisstil. Hier en daar een grap, gelach, ondertussen vulden we de glazen. Gasten stelden hun vragen, waren nieuwsgierig en kwamen er met hun neus bovenop staan.

Het mooiste compliment kwam die avond van een van onze vaste gasten, een bevestiging dat dit dus bij ons past. De sfeer was voor hem deze avond toch anders dan anders zei hij, misschien wel gemoedelijker, toegankelijker, tikje uitbundig (of kwam dat door de all-in prijs?), alsof iedereen elkaar kende. De kwaliteit van de gerechten en de service zoals hij van ons verwacht. “Van Sterrenrestaurant tot clubhuis”, zei hij. Ik ga een nieuw thema bedenken.

Caroline Berends (48) is gastvrouw en tevens, samen met haar man Wilco (chef-kok), eigenaar van Restaurant & Boutique Hotel De Nederlanden in Vreeland. Berends heeft twee dochters (21 en 22) die het huis uit zijn en studeren. Sinds mei 2026 schrijft ze maandelijks een column voor De RestaurantKrant.

Fotografie: Wendy Bos

 

Altijd bij met De RestaurantKrant

Wil jij twee keer per week het laatste restaurantnieuws, trends, praktijkinzichten en de nieuwste interviews en achtergrondverhalen ontvangen? Schrijf je in en blijf scherp op wat er speelt in de branche.

Overig nieuws